Utställningar 2008 |
|
Teckenförklaring: BIR/BOB BIM/BOS certifikat/CAC/CC championat/Champion title BIR-valp, BIR-junior, BIR-unghund, BIR-veteran/ BOB Puppy, BOB Junior, BOB Intermediate, BOB Veteran BIM-valp, BIM-junior, BIM-unghund, BIM-veteran/ BOS Puppy, BOS Junior, BOS Intermediate, BOS Veteran CACIB R-CACIB ck/champion quality hp/prize of honour |
|
SvVK Göteborg 3 januari Säde Hohteri, Finland (0+0) | |
SKK internationell Göteborg 4 januari Zeferino Silva, Italien (0+0) | |
SKK internationell SV-08 Göteborg 5 januari Wilfried Peper, Tyskland (0+0) | |
SvVK Skogås 1 mars Wilfriede Schwerm-Hahne, Tyskland (1+1) | |
BIS-3 Unghund BIS-5 Py's Awambo (ukl) 10+1+1 | Py's Altezza (ukl) 7 |
SvVK Timrå 9 mars Tina Permo (0+0) | |
SKK internationell Malmö 15 mars Lotte Jörgensen, Danmark | |
SKK internationell Stockholm 23 mars Gunnar Nyman, Danmark (1+1) | |
BIG-5 Py's Awambo (ukl) 10+1+1 | |
SvVK Boden 30 mars Shamil Abrakimov, Ryssland (2+0) | |
Amajoulzounadu (chkl) 10+1 | |
SKK nationell Västerås 20 april Kirsti Lummelampi, Finland (1+1) | |
Py's Awambo (ukl) 10+1 | Py's Altezza (ukl) 7 |
SvVK Skellefteå 28 april Outi Piisi-Putta, Finland (0+0) | |
SKK nationell Skara 11 maj Henrik Johansson | |
SKK nationell Hässleholm 18 maj Gunnar Nymann, Danmark | |
SvVK/S Bosjökloster 24 maj Regina Tromp-Pruyn, Nederländerna | |
SKK nationell Österbybruk 24 maj Per Lundström (1+0) | |
BIG-3 Py's Awambo (ukl) 10+3 | |
SKK nationell Sundsvall 25 maj George Kostopoulus, Grekland | |
SKK internationell Norrköping 31 maj Henrik Johansson (0+1) | |
Py's Altezza (ukl) 10 | |
SKK internationell Piteå 31 maj Annmarie Thomassen (2+1) | |
Amayaszounadu (ökl) 7+1 | BIG-2 Amaharzounadu (chkl) 10+2+4 |
BH-2 Amajoulzounadu (chkl) 4 | |
SvVK/NB Råneå 1 juni Dr. Göran Bodegård (0+0) | |
SKK internationell Vänersborg 8 juni Dan Ericsson (1+0) | |
Py's Awambo (ukl) 10 | |
SvVK/V Vårgårda 14 juni Roberto Posa, Schweiz | |
SKK internationell Avesta 15 juni Elisabeth Janzon | |
SKK internationell Vännäs 15 juni Knut S Wilberg (0+0) | |
SKK internationell Gällivare 21 juni Maria Dekaristou, Grekland (2+0) | |
Amajoulzounadu (chkl) 10+1 | |
BH-2 Amayaszounadu (ökl) 4 | |
SKK nationell Borås 29 juni Per Lundström | |
SKK internationell WW-08 Stockholm 5 juli Luis Pinto Teixeira, Portugal (10+11) | |
JWW-08 Tigidit Jihan | JWW-08 Agg Amaias Djangalah |
foto: Susannah Thyni |
|
WW-08 Aulad al Sahra's Q'Amadjidan | WW-08 Adduna d'anhaggar |
SKK nationell Tvååker 11 juli Agnes Ganami, Israel | |
SKK nationell Tvååker 12 juli Ann Ingram, Irland (0+1) | |
inget ck utdelat | |
AzSK Lövudden 12 juli Louise M Hickie, Australien | |
se separat resultat | |
SvVK/Ö Lövudden 13 juli Gilberto Grandi, Italien (1+3) | |
Ledcameroch B'Aqqal (chkl) 7 | Py's Aisha (ökl) 10+3 |
BT-2 Azali (chkl) 4+1 | |
BT-3 Beydira Idi n'Illeli (ökl) 3 | |
SKK nationell Alfta 13 juli Ligita Zake, Lettland | |
SKK internationell Köping 19 juli Dimitris Antonopoulos, Grekland (1+1) | |
BIG-2 Py's Awambo (ökl) 10+1+4 | Py's Altezza (ökl) 7 |
SKK internationell Ransäter 27 juli Björg Foss, Norge | |
SvVK/NN Svenstavik 2 augusti Marjatta Pylvänäinen-Suorsa, Finland | |
SKK internationell Svenstavik 3 augusti Pirkko Konttinen, Finland | |
SvVK/VB Umeå 9 augusti Marie-Christine Dellabelle, Belgien (2+1) | |
foto: A Björklund |
|
Amajoulzounadu (chkl) 7+1 | Amaharzounadu (chkl) 10+2 |
SKK internationell Askersund 9 augusti David Hull, Sydafrika (1+1) | |
Py's Altezza (chkl) 10+1 | |
SKK nationell Ronneby 10 augusti Philippe Gallardo, Spanien (0+1) | |
inget ck utdelat |
|
SKK internationell Nyköping 16 augusti Tapio Eerola, Finland (1+1) | |
Py's Awambo (chkl) 10+1 | Py's Altezza (chkl) 7 |
SKK nationell Norrköping 17 augusti Per Lundström | |
SKK nationell Visby 30 augusti David Allen, Spanien | |
SKK internationell Visby 31 augusti André van der Broek, Nederländerna | |
SKK nationell Öland 6 september Brit Schöne Brodwall, Norge | |
SvVK/NN Högbobruk 6 september Åke Cronander (1+1) | |
BIG-5 Py's Awambo 10+1+1 | Py's Altezza 7 |
SKK internationell Sandviken 7 september Jean Louis Grünheid, Frankrike | |
SvVK/S Helsingborg 13 september Jean Louis Grünheid, Frankrike (0+1) | |
Agg Amaias Dakarai (ukl) 10 | |
SKK internationell Sofiero 14 september Marie-Christine Dellabelle, Belgien (0+1) | |
Agg Amaias Dakarai (ukl) 10 | |
SvVK/NB Boden 4 oktober Karin Hedberg (2+1) | |
foto: Ulrika Ljungberg |
|
Amayaszounadu (chkl) 10+2 | Amaharzounadu (chkl) 7 |
BH-2 Amajoulzounadu (chkl) 4 | |
SKK internationell Sundsvall 11 oktober Ewa Ekstam, Nya Zeeland (0+0) | |
SvVk/Ö Skogås 18 oktober Gabriele Schröter (0+0) | |
SKK internationell Växjö 2 november Martha Heine, Schweiz | |
SvVK/V Sjuntorp 15 november Saija Jutilainen, Finland | |
Ch Py's Awambo 10+1 | Ch Py's Altezza 7 |
SKK internationell Stockholm 6 december Magnus Hagstedt (2+1) | |
|
|
BIG-5 Ch Py's Awambo 10+2+1 | Ch Py's Altezza 7 |
- fullständiga champion- och vinnartitlar har av utrymmesskäl utelämnats i resultatrapporteringen - | |
uppdaterad: 12 december 2008 |