Utställningar 2014
Spalt till vänster är azawakh, höger
sloughi
Meddela gärna resultat och skicka in bilder på BIR/BIM, BIR/BIM-valp etc och
grupplacerade hundar!
JANUARI | ||
5 | Göteborg SKK Int | |
Dr. Göran Bodegård (1+1) | Ann-Christine Johansson (1+0) | |
BIR CACIB El-Adini Ayorou (chkl) | BIR CERT CACIB Halim de la Cité du Guerrier (ukl) | |
BIM CACIB El-Adini Adiza (chkl) | ||
6 | Göteborg SKK Int | |
Silvia Zeferino, Italien (0+1) | ||
BIR CERT CHAMP CACIB El-Adini Adina (chkl) | ||
MARS | ||
7 | Strängnäs SKK Int | |
Knut Blütecher, Norge (0+0) | ||
15 | Upplands-Väsby SvVK | |
André van de Broek, NL (1+0) | Lotte Jörgensen, Danmark | |
inget ck | ||
22 | Malmö SKK Int | |
Branislav Rajic, Slovakien (0+0) | Theo Leenen, (0+2) | |
BIR CERT CHAMP CACIB Djamila Labibah Sabiih Al Sahra (chkl) | ||
BT-2 R-CERT R-CACIB Tillieville Wedza (bkl) | ||
16 | Boden SvVK | |
Maija Sylgren, Finland (0+1 valp, 0+0 vuxna) | Maija Sylgren, Finland (0+0) | |
BIR-valp I BIS-valp II Icouten de Garde-Epée | ||
APRIL | ||
12 | Sundsvall Nat | |
Per Lundström (0+0) | Per Lundström (1+0) | |
BIR-valp Tillieville Vestal Violetta | ||
BIR CERT CHAMPIONAT V'Fa'Iz Shi'Rayan (ökl) | ||
13 | Sundsvall SvVK | |
Birgit Wamberg, Danmark (0+0) | Ingela Kyrklund (1+0) | |
BIR-valp BIS4-valp Tillieville Villia Vanille | ||
BIR V'Fa'Iz Shi'Rayan (chkl) | ||
19 | Stockholm Int | |
Dr. Göran Bodegård (domarändring från Agnes Ganami Kertes, Israel) (0+0) | (0+0) | |
26 | Västerås Nat | |
George Kostopoulus, Grekland (domarändring från Agneta Kappers ) (1+0 valp) (0+0) | (0+0) | |
BIR-valp Oska Kel Lusitania Chinue | ||
MAJ | ||
11 | Lidköping SKK Nat | |
Anette Edlander (1+0 valp) (0+0) | Anette Edlander (0+0) | |
BIR-valp Oska Kel Lusitania Chinue | ||
17 | Piteå SKK Nat | |
Peter Mazura, Österrike (0+0) | Peter Mazura, Österrike (0+0) | |
18 | Hässleholm Int | |
Marie Gadolin (0+1 valp) | (0+0) | |
BIR-valp Oska Kel Lusitania Chotsani | ||
25 | Österbybruk SKK Int | |
Jasna Matejcic, Kroatien (0+0) | Inga Siil, Estland (0+0) | |
30 | Ljungbyhed SvVK | |
Benjamin Sanches Garcia, Spanien (1+0) (0+1 valp) | Benjamin Sanches Garcia, Spanien (2+3) | |
BIR-valp Oska Kel Lusitania Chotsani | BIM CERT CHAMPIONAT Gaycoll's Ayham Azhar | |
BIR CERT Worgeordie Esamir Na'ema | BH-2 Gaycoll's Ajib Aswad | |
BIR CERT CHAMPIONAT Beyla el Guerrouj | ||
BT-2 Bashira el Guerrouj | ||
BT-3 Gaycoll's Afya'abal | ||
BIR-valp BIS-2 valp Mahaleo Schuru-esch-Shams | ||
31 | Ljungbyhed SvVK | |
Vittorio Passerino, Italien (domarändring från Carla Molinari, Portugal) (3+1) (0+1 valp) | Vittorio Passerino, Italien (3+3) | |
BIR valp BIS-2 valp Azamour Mejulen | BIR CERT Beyla el Guerrouj (chkl) | |
BIR Azamour Wahid (chkl) | BT-2 R-CERT Bashira el Guerrouj (ökl) | |
BH-2 CERT Worgeordie Esamir Na'ema (chkl) | ||
BIM CERT BIR-junior Azamour Nur BIS-4 junior (junkl) | ||
JUNI | ||
1 | Ljungbyhed GRAINS | |
Fransisco Ruiz-Rodriguez (domarändring från Magnus Hagstedt) (1+0) | Fransisco Ruiz-Rodriguez (domarändring från Magnus Hagstedt) (1+1) | |
BIR Worgeordie Esamir Na'ema (chkl) | BIM CERT Al Suwiid Cemal (junkl) | |
BIR CERT Bashira El Guerrouj (chkl) | ||
1 | Norrköping SKK Nat | |
Jussi Liimatainen, Finland (1) | Birgitta Svarstad (0+0) | |
8 | Vänersborg SKK Int | |
Nils Molin (0+0) | Ann-Christin Johansson (0+0) | |
14 | Vännäs SKK Nat | |
Karl-Erik Johansson | Karl-Erik Johansson | |
BIR V'Fa'Iz Shi'Rayan (chkl) | ||
15 | Avesta SKK Nat | |
Jarmo Vuorinen, Finland | Jarmo Vuorinen, Finland | |
16 | Vännäs SvVK | |
Marie Gadolin | Marie Gadolin | |
BIR-valp Tillieville Vera Verdandie | ||
BIR V'Fa'Iz Shi'Rayan (chkl) | ||
21 | Tånga Hed SvVK | |
Ingrid Krah-Heireman, Tyskland | Ingrid Krah-Heireman, Tyskland | |
29 | Gällivare SKK Int | |
Dimitrios Antonopoulos (0+1 valp) | Dimitrios Antonopoulos (0+0) | |
BIR valp BIS-2 valp Icouten de Garde-Epée | ||
29 | Borås SKK Nat | |
Marion Finney, Irland (0+0) | Marion Finney, Irland (0+0) | |
JULI | ||
5 | Piteå SKK Int | |
Marjatta Pylvänäinen-Suorsa, Finland (0+1 valp) | Marjatta Pylvänäinen-Suorsa, Finland | |
BIR valp BIS-4 valp Icouten de Garde-Epée | ||
6 | Råneå SvVK | |
Arne Foss, Norge (0+1 valp, 1+0) | Arne Foss, Norge | |
BIR valp BIS-3 valp Icouten de Garde-Epée | ||
BIR BIR veteran ZounAdu Amajoulzounadu | ||
6 | Ronneby Int | |
Rune Fagerström, Finland | Dr. Göran Bodegård | |
11 | Tvååker SKK Int | |
Maria Gabriela Veiga, Portugal (2+1) | Maria Gabriela Veiga, Portugal (0+0) | |
BIM CACIB El-Adini Abadi (chkl) | ||
BH-2 R-CACIB El-Adini Akiki (chkl) | ||
BIR CACIB El-Adini Adiza (chkl) | ||
12 | Tvååker SKK Nat | |
Jussi Liimatainen, Finland (0+1) | Jussi Liimatainen, Finland (0+0) | |
BIR El-Adini Adiza (chkl) | ||
12 | Alfta Nat | |
Jelena Kruus, Estland | Jelena Kruus, Estland | |
19 | Askersund Int | |
Svante Frisk | Svante Frisk | |
20 | Köping Int | |
Karin Hedberg | Karin Hedberg (2) | |
26 | Tammsvik SvVK | |
Paolo Dondina, Italien (2+3) | ||
BIR El-Adini Adiza (chkl) | ||
BT-2 CERT Oska Kel Lusitania Chotsani | ||
BT-3 Timia Aga-Rena | ||
26 | Tammsvik SvVK | |
Annette Haferl, Schweiz (4) | ||
BIR Ghazoot Baqiir (chkl) | ||
BH-2 CERT Al Suwiid Cemal (junkl) BIS-4 junior | ||
BH-3 BIR-veteran Moulay El-Mehdi Al Ashrah (vetkl) | ||
BIM Ghazoot Baqilah (chkl) | ||
27 | Ransäter Int | |
Dr. Göran Bodegård (0+0) | Leif Lehmann Jörgensen, Danmark (2+2) | |
BIR CERT CACIB championat Gaycoll's Ajib Aswad | ||
BH-2 R-CACIB Gaycoll's Ayham Azhar | ||
BIM CERT championat Tillieville Wedza | ||
BT-2 R-CACIB Gaycoll's Afya' Abal | ||
AUGUSTI | ||
1 | Jönköping Int | |
Branislav Rajic (0+0) | Branislav Rajic (0+0) | |
2 | Jönköping Int | |
Torbjörn Skaar (0+1) | Torbjörn Skaar (0+0) | |
BIR CERT Oska Kel Lusitania Chotsani | ||
2 | Svenstavik SvVK | |
Saija Juutilainen, Finland (0+0) | Saija Juutilainen, Finland (2) | |
3 | Jönköping Int | |
Åke Cronander (0+0) | Benny Blid Von Schedvin (0+0) | |
3 | Östersund Nat | |
Agneta Kappers (0+0) | Agneta Kappers (2) | |
16 | Eskilstuna Nat | |
Irina Poletaeva (domarändring från Petter Fodstad, Norge) (0+1) | Carlos Fernandez-Renau, Spanien | |
BIR CERT Timia Aga-Rena (junkl) | ||
16 | Bjurholm SvVK | |
Judit Szanka, Ungern |
Judit Szanka, Ungern | |
17 | Norrköping Int | |
Helin Kasuk-Tenson, Estland | Helin Kasuk-Tenson, Estland | |
23 | Ljungskile Nat | |
Leif Ragnar Hjort, Norge | Leif Ragnar Hjort, Norge | |
24 | Överkalix Nat | |
Tatjana Urek, Slovenien (1+1) | Tatjana Urek, Slovenien (0+0) | |
BIR CERT Icouten de Garde-Epée (junkl) | ||
30 | Visby Nat | |
Hetty Van Der Lee-Grevelt, NL | Hetty Van Der Lee-Grevelt, NL | |
31 | Visby Int | |
Jan Coppens, NL | Jan Coppens, NL | |
SEPTEMBER | ||
6 | Sandviken Int | |
Tanya Ahman-Stockmari, Finland | Tanya Ahman-Stockmari, Finland | |
13 | Gimo Int | |
Kari Granaas Hansen, Norge | Inga Siil, Estland | |
13 | Lund SvVK | |
Agneta Kappers | Agneta Kappers | |
14 | Eslöv Int | |
Birgitta Svarstad (0+1) | Åge Gjetnes, Norge | |
BIR CERT Oska Kel Lusitania Chotsani (junkl) | ||
OKTOBER | ||
11 | Sundsvall Int | |
Jasna Matejcic, Kroatien | Jasna Matejcic, Kroatien | |
18 | Boden SvVK | |
Knut Blütecher, Norge (1+1) | Knut Blütecher, Norge (1+0) | |
BIR BIR-veteran BIS-3 veteran ZounAdu Amajoulzounadu (vetkl) | BIR CERT | |
19 | Vallentuna SvVK | |
Marta Heine, Tyskland | Björn Fritz, Tyskland | |
NOVEMBER | ||
2 | Växjö SKK Int | |
Dr. Göran Bodegård (0+1) | Dr. Göran Bodegård (1+1) | |
BIR CERT Oska Kel Lusitania Chotsani | deltog ej | |
DECEMBER | ||
14 | Stockholm SKK Int SE V-14 | |
Per Iversen, Norge (1+2) | Per Iversen, Norge (4+3) | |
BIR CERT CACIB SE W-14 CHAMPIONAT BIG-4 Insolens Bamako (chkl) | BIR CACIB SE W-14 Ghazoot Baqiir (chkl) | |
BIM CERT SE JW-14 SE W-14 Oska Kel Lusitania Chotsani (junkl) | BH-3 CERT R-CACIB Al Suwiid Cemal (ukl) | |
BH-3 BIR-veteran Moulay El-Mehdi Al Ashrah (vetkl) | ||
BIM CERT SE JW-14 SE W-14 Tillieville Villia Vanille (junkl) | ||
Alla uppgifter är hämtade
från läns-, special- och rasklubbars hemsidor/tidningen Hundsport.
Reservation mot ändringar, kontrollera alltid respektive arrangörs information
innan anmälan.
uppdaterad: 14 december 2014